Recenzia na knihu P. Šranka: Múzofil

posted in: Nezaradené | 0

Na dlhé večery a na zasmiatie

30. 11. 2016 10:21 | Michaela Izsáková | Recenzia

Múzofil / Peter Šrank / Fama Art 2016

,,Potrebujem babu!“ zaúpel som. ,,Nutne potrebujem babu!“

,,Vieš, Pyko, keby ju chceš na bežné preťahovanie, fandil by som ti,“ pridal Rafo jeden zo svojich rýpavých postrehov, ktoré mal ako najlepší kamarát povolené.

,, Ale za to, čo s ňou chceš robiť ty, by ťa mali zavrieť do basy. Úchylák. Obyčajný úchylák.“

,,Aký úchylák? Každý chlap je predsa nejaký -fil. Aj ja som len -fil.“ Prstami pri ústach som naznačil gesto, aké používajú labužníci pri ochutnávke.
,, Určite! Normálne je byť prsofil alebo veľkoriťofil. Ešte aj gaťkofila by človek pochopil. Čipkofila, bobrofila alebo pannofila… Ale ty si… čo to vlastne si?“
Toľko ukážka z románu Petra Šranka Múzofil. Je neobyčajný v tom najlepšom zmysle slova. Spája erotiku a lásku, ktorá je viacveršová, až niekoľkostranová, s triezvym pohľadom na ženy, s vulgarizmami a s poriadnou dávkou humoru. Zahráva sa s fantáziou čitateľa, ktorý sa stráca v realite a
v spleti rôznych príbehov. Kniha je dokonalý sprievodca pre ženy, ktoré vstupujú do vzťahu s umelcom a zároveň príručkou pre umelcov, ktorým sa miešajú múzy s reálnymi ženami

Hlavným hrdinom je nádejný spisovateľ, básnik a nevyliečiteľný romantik s čertom Brumtelesom na pleci, Pyko. Hľadá ženu, ktorá bude pre neho dokonalou múzou, keďže nevie písať pre peniaze, ale len pre niekoho. Pri svojej ceste plnej erotických dvojzmyslov párkrát odbočí a zakopne. Vyskúša s
do-maso údeniny s Dominikou, zapletie sa s hriešne sexy Kikou a vytvorí projekt na získanie Zuny.

Pyko je typický umelec. Má 26 rokov, je vyštudovaný informačný technik, rád píše a očarúvajú ho démonické ženy, ktoré ho dostávajú do problémov. Obyčajné veci robí a vidí neobyčajne, čo ho mnohokrát privádza do vtipných situácií. Všetko sa to začne, keď stretne Kiku, ktorá je dokonalá a sebavedomá. Má len jednu chybu, pre Pyka je absolútne nemúzická. Autor nás pomaly uvádza do partie kamarátov, ktorí spolu chodili na strednú školu, a opäť sa stretávajú.

Dej je rozdelený na šesť častí. V každej Pyko spoznáva inú ženu a usiluje sa priblížiť k tej svojej osudovej, ale väčšinu času je od nej vzdialený. Každý pokus získať ju dopadne katastrofálne. Postupne spoznávame Zunu, jej odvážnu sestru Noru – ktorá je šialene zamilovaná do Pykových básničiek – a zisťujeme tiež, že overené romantické triky na Zunu neplatia. Vznikne projekt Hyperláska za pomoci kamaráta Rafa, Lucie a Didi, A MEDZI nimi prebehne kompletná a vtipná analýza profilu Pyka. Spoločne sa usilujú odstrániť všetky rušivé elementy, ktoré mu bránia vo vzťahu so Zunou. Jedným z nich sú jeho neposlušné ruky, ktoré takmer vždy skončia pod tričkom opačného pohlavia. Pyko začne fungovať bez Zuny aj napriek skutočnosti, že ich životy sa neustále pretínajú a v závere sa pretnú definitívne.

Pyko je dobrák od kosti, ktorý sa snaží pomôcť kamarátom a najmä kamarátkam. Zapletie sa do nefungujúcej spálne Bernarda a Didi, s Heňou vytvorí hru, kde on hrá rolu jej bývalého milenca, a ona zas nedostupnú Zunu, popletie hlavu Nore, a podarí sa mu vyriešiť prípad ukradnutých svadobných relikvií v podobe odliatkov vagín Zuny, Lucie a Didi.

V určitých momentoch je dej zamotaný a niekedy až málo pravdepodobný, ale práve tento fakt núti čitateľa vrátiť sa o pár strán späť a hľadať súvislosti. Je to ideálna kniha na dlhé večery, na cestu do vlaku a na momenty, kedy sa chcete schuti zasmiať.

Michaela Izsáková